#11 Touha jako zdroj

Touha s někým být, něco dělat nebo vlastnit byla kdysi nezbytná pro holé přežití. Dnes, v době blahobytu a nekonečných možností, může být velké toužení naopak překážkou na cestě k duševnímu rozvoji a klidu. Denně na nás útočí tisíce nabídek a možností k toužení. Někdy se stáváme až závislými nejen na objektech touhy, ale i na samotném prahnutí po nich. Začíná být mnohem důležitější umět říct NE než umět říct ANO.

#11 TOUHA jako ZDROJ

Ve svém textu o strachu, jsem vám slíbila další vhledy do velkých emocí, které mohou hýbat našimi životy. Dlouho jsem přemýšlela jak to uchopit, abyste si mohli co nejvíc odnést do každodenního života.

Snad se mi to alespoň trochu povedlo. Čtěte, otevřete se svým vášním a pak mi napište, co jste tam našli a poznali. Jsem celkem zvědavá ????

Největší mystikové a mistři, jež žijí v nedozírném vnitřním míru, již touhu nezažívají. A přesto to, co cítí, není letargie. Je to překrásný stav, který se nám někdy zázrakem zjeví a dovolí nám chvíli jen tak blaženě Být.

V běžném životě se však se silnými tužbami a přáními setkáváme na denním pořádku. A je to tak v pořádku!

Touha je jednou z hlavních hybných sil pokroku a zlepšování, kultivace lidského charakteru a solidarity s ostatními. Touha sexuální stojí, mimo jiné, za tím, že jsme jako druh nevyhynuli. A lidské toute tvořit vděčíme za celé naše kulturní dědictví.

Touha s někým být, něco dělat nebo vlastnit byla kdysi nezbytná pro holé přežití. Dnes, v době blahobytu a nekonečných možností, může být velké toužení naopak překážkou na cestě k duševnímu rozvoji a klidu. Denně na nás útočí tisíce nabídek a možností k toužení. Někdy se stáváme až závislými nejen na objektech touhy, ale i na samotném prahnutí po nich.

Začíná být mnohem důležitější umět říct NE než umět říct ANO. O těchto kouzelných slovech ale připravím ještě samostatný text – zaslouží si ho.

Teď vám nabídnu dva vhledy, které mohou významně pomoci touhu uchopit a žít s ní ve funkční symbióze:

1. Udělejte si ve svých přáních POŘÁDEK.

Často se nám stává, že toužíme po věcech, jež si zcela odporují. Například já někdy toužím po partnerství, potažmo dětech, a zároveň toužím po tom, abych měla dost času tvořit. Vzhledem k tomu, že “dost” u mě znamená “co nejvíc”, jsou tyto moje touhy tuze protichůdné.

Vím to. Věřím však, že když to přijde, tak mě hormonální marketing soužití s někým, koho miluji, přesvědčí o tom, že “dost” může být třeba i jeden den v týdnu nebo dvě hodiny denně. A také jsem smířená s tím, že jednu z těchto svých životních tužeb časem rozvolním. Sama jsem zvědavá, která to nakonec bude.

Také je dobré se soustředit spíš na několik málo tužeb intenzivně než na mnoho povrchně. Lidský mozek skvěle funguje v trojicích. Jaká jsou vaše tři největší přání?

2. Odkud vyvěrá ELIXÍR ŽIVOTA?

V drtivé většině případů toužíme po něčem, co nám dodá dopamin, serotonin a oxytocin – neboli zázračný elixír života. Již samotné toužení hladinu těchto hormonů zvedá. Vzletné představy o tom jak budeme danou činnost, věc či člověka mít ve svém životě, mají na naše hormonální hladiny silný vliv. Pracuje s nimi celý reklamní průmysl a tvoří minimálně půlku každé lidské zamilovanosti.

Když toto prokouknete, zjistíte, že je ve finále dost jedno odkud k vám elixír života přitéká. Dokonce můžete zjistit, že když vyvěrá zevnitř, je mnohem kvalitnější a stabilnější.

Když se budete příště rozhodovat pod tíhou nějaké silné touhy, uvědomte si, že je vlastně egál:

– Zda elixír přiteče z pětiminutové slasti u dortíku nebo z pětiminutové slasti při pohledu na váhu.

– Zda přiteče z dechberoucí extáze, že onen muž či žena jsou konečně tady nebo ze stabilní pevné spokojenosti, že jste to nakonec zvládli i sami nebo s někým jiným, kdo zcela neodpovídá vašim snům.

Žít tento nadhled není snadné a určitě to není všemohoucí. Ale je to hodně OSVOBOZUJÍCÍ.

Nechci tím říct, že je potřeba rezignovat na sny a cíle. Touhy udávají našim životům směr a smysl. Jen je dobré vidět, že štěstí a spokojenost může mít mnoho podob. A především to, že nejstabilnější a nejkvalitnější zdroje zázračného elixíru života máme nakonec vždycky uvnitř, ve svém srdci a ve své duši.

A také pamatujte:

“Toužit po něčem, není vždy nejlepší způsob jak toho dosáhnout.”

Mám vás ráda ????

FOTO: Dobrým základem pro pochopení toho jak na nás působí Eros – Bůh zamilovanosti, lásky a toužení, je Platonův Symposion. Doporučuji.

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá