Miluji Tě, živote

Kdo jsem, jak vnímám svět a které zkušenosti jsou pro mě zásadní? Aneb jak jsem se oklikou vrátila k tomu, co jsem vždy milovala a uměla.  

Příroda a různé formy introspekce mě uchvacovaly od malička

Již v raném věku, jsem spozorovala, že prožívám široké spektrum emocí v dost vysokých intenzitách. Od puberty dále, mi jako opora a nevyčerpatelný zdroj inspirace, začala velmi dobře sloužit příroda a klasická literatura. Například Stefan Zweig a Dostojevskij, které osobně považuji za objevitele hlubinné psychologie, mě vždy dokázali nejen nadchnout, ale pomáhali mi také lépe chápat mnohá zákoutí lidských duší, včetně té mojí. 

Filosofie, moje nejvěrnější přítelkyně

Intenzivní a krásné bylo mé studium humanitních věd na Karlově Univerzitě a dodnes se k mnohému poznání odsud vracím. Přestože jsem pak přesedlala na mezinárodní obchod a technologie, kde jsem různě po světě strávila 10 let, zejména filozofie a psychologie mi nikdy nepřestaly být blízké. Navíc tyto dvě disciplíny může člověk neustále zkoumat i z praktické strany každodenního života.

Extrémní polohy lidské duše

Ve svém volném čase, jsem se dokonce nechtíc jala objevovat i opravdu extrémní polohy lidské duše, mysli i těla. Někdy před třicítkou, jsem se začala seznamovat se závislostí v mnohem drsnější formě, než v jaké ji každý z nás chvílemi pocítí při mobilu, jídle nebo ve vztazích. Za následujících pět let jsem vypila několik tisíc litrů vína, pár stovek litrů tvrdého alkoholu, snědla mnoho tabletek a vyšňupala mnoho gramů kokainu. Nezaznamenávala jsem si to, ale lze to zpětně orientačně spočítat.

Moji závislost provázely nesčetné pokusy PŘESTAT. Byla to hra neustále se opakujících vzletů a pádů, pýchy a ponížení, tápání v nekonečných bludných kruzích. Zdrcující koloběh slastí a propastí, který se mi podařilo zastavit až v Branickém sanatoriu Moniky Plocové.

Obyčejný život a jeho kouzlo

Tato léčebna má kromě svého specifického kouzla, také špičkové terapeuty, od kterých jsem se naučila mnohé i mimo vlastní téma závislosti. Dostala mě do bodu NULA, ze kterého jsem mohla konečně začít normálně žít.

Jenže, co znamená „normálně žít“? A jak se vůbec dá normálně žít s pokřivenou osobností, bez jakýchkoliv hodnot a s naprostou absencí důvěry v sebe samu? 

Takové i jiné otázky ztrpčovaly moje nové začátky natolik, že jsem se kromě psychoterapie u Nory Vláškové a letitého učení se u Souladventure a Univerzita Hvězdy, rozhodla nakonec vrátit k milované literatuře a k dlouho zapomenuté přírodě. Tyto dvě entity vnímám jako svoje životní učitelky s nekonečnou kompetencí. Doplňuji je o živé a pilné studium v oblasti duševního rozvoje a v nemenší míře o učení od svého každodenního života.

Naslouchám své duši a nestačím se divit

Vášnivě tento svůj každodenní život pozoruji a žasnu, co všechno se v něm skrývá. Není dne, kdy bych necítila jaký je to vlastně celé ZÁZRAK. Souběžně s tímto svým údivem a vděčností, píšu, masíruji, a předávám své zkušenosti se závislostí či jinými dramaty těm, kdo je potřebují.

Za pár let se mi podařilo vytvořit celé své Bytí znovu a od základu. Byla, a někdy to ještě stále je, trnitá cesta plná nejistoty a zranitelnosti. Kráčím po ní však v pevném spojení se svou duší, díky kterému je tato cesta nejen bezpečná, ale i jedinečná a nádherná.

Moje služby

Můžete mě potkat třemi různými způsoby. Na lesní pouti v divoké přírodě, na inspirativní konzultaci nebo na uvolňující a ozdravné masáži.

S Elen v lese

Pokaždé, když v životě něco hledáme, vydáváme se na cestu. Naše duše jednoho dne také začne volat po podobném putování. 

V přírodě je hlas naší duše mnohem lépe slyšet a cítit. Proto s klienty vyrážím na jedno či vícedenní poutě, kde tomuto hlasu nasloucháme, zkoumáme ho a pracujeme s ním. 

Poutě jsou určeny pro všechny, kdo touží poznávat, podívat se do hloubky svého nitra, posvítit si na důležitá životní témata nebo si jen tak v přírodě vydechnout a podívat se na svůj život z nového úhlu.

S Elen v rovnováze

Formou konzultací pomáhám lidem přetrhnout pouta závislosti nebo opustit jiné bludné kruhy, které nám život občas přináší. Dnes vím, že každé životní selhání či drama se dá nejen zvládnout, ale může nám i hodně dát. 

Pracuji se závislostí či jinými „démony“ jako s vnitřními živly, které LZE zkrotit. A nejenom to, lze je používat na tvoření, růst a mnoho jiných užitečných činností. Nejdu cestou askeze, a nejen proto, že by to v naší kultuře byla velká výzva. Tančím směrem k ideálu vnitřní svobody, který je nedosažitelný, právě proto, že je to ideál. Ale je to pro mě dobrý směr.

S Elen v těle

K dotyku s duší mě kromě literatury, poezie, přírody a vlastního volání, přivedl také dotyk s tělem. 

Když jsem se začala profesionálně věnovat masírování, byla jsem ohromená z toho, jak úzce je naše tělo propojené s naší myslí a duší. 

Ve zkoumání a osvětlování těchto souvislostí spatřuji hluboký smysl.