#14 Zeus a Héra

S e r i á l o ř e c k é m y t o l o g i i

O tomto největším olympském výkvětu musím napsat dohromady. A to proto, že Héra je párovou Bohyní. A dle mého skromného názoru, je párovým bohem i Zeus. I když tímto riskuji, že mě hned po dopsání tohoto článku buď bleskem zabije, nebo mi udělá dítě, aby mě alespoň na pár let umlčel a já mu už nemohla podrývat autoritu.

Kdybych dnešní látku velmi zjednodušila, tak ano, Zeus drtivou většinu situací řeší hromy, blesky a sexem. Je už takový, ale je to bůh nebe a počasí. A také se jako mocný vládce Olympu chce nejvíc rozmnožovat, aby byl silný nejen on, ale i jeho lid. To dá rozum.

Když byl malý, neměl to jednoduché. Jeho táta Kronos ho chtěl sežrat, stejně jako sežral všechny jeho bratry a sestry. Máma Rhea proto Dia ukryla na Krétě, kde ho nymfy odchovaly na kozím mléce a božské maně. Hned jak trochu povyrostl, vrátil se otce chrabře zabít a vítězoslavně vysvobodil své sourozence z jeho břicha.

Jemu se pak, podle věštby, logicky má stát to samé. Zeus to však inteligentně preventuje tím, že žere rovnou těhotné matky těchto svých ‚problematických‘ dětí, aby na něj nestihly udělat podobnou botu, jako Rhea udělala na Krona.

Toto Kronovo a Diovo požírání potenciálních následníků potkáváme u všech důležitých lidí, jimž se nechce opouštět své pozice. Radši všechny kolem zničí nebo zdiskreditují. Potkáváme jej i s rodiči nebo ve vztazích. Holt, odchod nebo uznání upadající moci nebývají snadné.

A proto potomkové, rodičové, leadři, nelitujte se! Zeus nezpochybnitelně ukazuje, že situace MÁ ŘEŠENÍ oběma směry.

Teď k Héře, která je bohyní manželství, rodiny, porodů, rituálů, hierarchie a konservativismu. Její život by bez Dia sotva dával smysl. Zlí jazykové by dokonce mohli říct, že je na něm ZÁVISLÁ. Že je to typická manželka, která celé svoje bytí zakládá na pozornosti, statutu, moci a majetku svého muže. Jo, nutně Dia potřebuje ke svému životu a integritě.

Ale také ON POTŘEBUJE JI. Na rozdíl od všech, co mu lezou do zadku, protože je tak mocný a vlivný, ona jediná ho do něj spíš kope. Je pravda, že někdy soptí až příliš, ale na velké dílo se musí údernými zbraněmi. Láskyplná varováníčka by na vladaře nebes i Olympu zcela jistě nestačila.

Pamatuji si to jako včera. Také jsem svého manžela vždycky jen nechválila. Někdy TO prostě přišlo a já nemohla přestat, ah, nemohla přestat … ale jsem přesvědčená, že to vlastně měl rád! Určitě to měl rád. Možná dokonce, kdybych se neštítila do něj kérovat ještě víc, mohli jsme stále být ‘šťastně’ spolu… kdo ví.

I dneska se ve mě probouzí Héra pokaždé, když pro ni najdu vhodný objekt. Nějakého zajímavého silného muže, který akutně potřebuje ‘PORADIT’. A je nad slunce jasné, že bez mé intervence by usnul na vavřínech svého neochvějného sebevědomí. Ale v partnerství je to samozřejmě ‚LEPŠÍ‘, protože virtuosem se člověk stává, pouze a jen, svědomitou denní praxí!

Je však důležité, abyste chápali, že Héra to vše dělá pro blaho celku. Aby udržela správnost světa, štábní kulturu a manželský řád, je ochotná podstoupit cokoliv. To, že se jí to stále nedaří, protože si vzala za muže nejtěžší kalibr v rozstřelování těchto hodnot, je jen dalším důkazem nesmírné přitažlivosti mezi protiklady.

Jaké máte zkušenosti s Diem a Hérou uvnitř své duše vy? Nebo pokud chcete vědět o Olympu ještě něco, ptejte se rychle! Už zbývá jen Deméter a pak budeme muset sestoupit. Hodně hluboko, až do samotného podsvětí, kde už se na vás těší Hádes.

Hezkého Silvestra, MILUJTE SE.

⚡️
♦️

Obraz: můj oblíbený Antoine Coypel, Jupiter a Juno na hoře Ida

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá