#2 Artemis

S e r i á l o ř e c k é m y t o l o g i i

Když se ve mně aktivuje tato bohyně, je mi dobře. Dost se mi to teď hodí do krámu. Žiju sama a “na všechno jsem sama”! Potřebuji vytrvalost, sílu, nezávislost, tah na branku, smysl pro dobrodružství, tuny odvahy a přesnou mušku. Musím umět dominovat a vládnout (nejenom směrem ven, ale i dovnitř) a tak dál …

Je skvělé, jak je vše výše zmíněné s tímto archetypem snadné! Až se mi to někdy nechce věřit.

Diana, bohyně lovu, ochránkyně lesů a zvěře, mi je teď opravdu blízká. Je také bohyní Měsíce. Možná nebude náhoda, že někteří tak zbožňujete komolit moji značku do slova – SELEN – protože Seléné je řecky Luna. Ah, ty synchronicity.

Ve jménu Diany jsem už dokonce napsala na zakázku i jednu báseň! Bylo to k zahájení honu na nutrie a možná vám ji někdy přečtu :)))

Řecké mytické postavy jsou zajímavé tím, že jsou velmi komplexní a celistvé. Nejsou jen dobré nebo jen zlé. V tom je právě Antika úžasná. Dokonale rozuměla lidské duševní rozmanitosti a podle ní ona božstva stvořila. Dualitu tedy prožívá každá postava ve svém nitru, přesně jako my ve své duši. Dobro a zlo není vysunuto ven na světlou a temnou stranu. Každý bůh nebo bohyně oplývá širokou paletou vlastností, které ale nejsou nahodilé. Když se na ně začnete dívat z blízka, uvidíte, že přesně v těchto setech, se ony vlastnosti vyskytují i v nás.

Čím teda platím za všechna ta skvostná privilegia, která mi Artemis poskytuje?

“VĚČNÝM PANENSTVÍM” – to si Artemis sjednala osobně u Dia, který jí musel dát své slovo, že ji před všemi muži na věky věků ochrání. Pro jistotu ji k tomu však dal ještě i znamenitý luk a šípy! Proto Artemis každého muže, který se k ní přiblíží, bez mihnutí oka a navíc s NEMALOU SLASTÍ, zničí.

Existují samozřejmě muži, kteří jsou přesně takovýmito sofistikovanými a mocnými mrchami zběsile přitahovaní. S těmi Artemis ráda do vztahů vstoupí a pak bude ve svém ničení vesele pokračovat dál TAM.

Navzdory tomu, že to na první dobrou zní děsivě, často to v praxi funguje velmi hladce a elegantně. Navíc všichni v sobě neseme všechny archetypy a ty se nám mohou různě projevovat nebo utlumovat.

Například žena klidně může být v nějaké fázi života nebo i jediného cyklu Afroditou, v jiné zas Persefonou a v jiné Artemidou. Navíc v dost variabilní míře, co do intenzity projevu i uvědomování si toho, co se v ní vlastně odehrává. Je to ryze individuální. A právě tento jedinečný mix vytváří ono kouzlo osobnosti, které každý z nás ve své duši nese.

Pokud samozřejmě nějaký archetyp příliš vyvádí a ničí nám život, je dobré ho začít zkoumat. A to buď individuálně skrz literaturu nebo v terapii. Já s archetypální typologií pracuji na svých poutích i sezeních velmi ráda. Ale znám i jiné a větší experty na toto téma.

Přeji vám klid a rozvahu, pokud se s nějakým rozjetým archetypem v sobě potkáte ????

Mějte krásné a divoké dny ????

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá