#2 Humor jako zdroj

Původně jsem dnes chtěla psát o lidském příběhu a silných vzpomínkách, které nás mohou v těžkých chvílích podepřít, ale narazila jsem tam na pár věcí, které chci ještě prozkoumat. Dnes se tedy pustím do jednoho ze svých absolutně nejspolehlivějších životních zdrojů, kterým je, vždy byl a modlím se, aby jím i zůstal – HUMOR.

Mám v tomto ohromné štěstí – jsem z vtipné rodiny a i moji přátelé, a osudoví muži jsou hodně až ultra vtipní. Vlastně u těch mužů teď přemýšlím, zda humor nebyl podvědomě jedním z hlavních důvodů, proč se do mého života tak hluboce propsali. Dodnes se nad některými jejich postřehy ráda směju.

Dokonce i moji průvodci a terapeuti mají excelentní smysl pro humor. O Noře Vláškové jsem si sice na poprvé myslela, že je Anděl a někde jsem měla zafixované, že Andělé jsou velmi vážné bytosti, ale posléze z ní také padaly zvonivé perly. Takže ano, Andělé mohou také být velmi vtipní a umí se skvostně smát.

Proč je humor pro mě zdroj a co se ve mně odehrává, když se z celého srdce směju? Jakým způsobem se upřímný smích dotýká mojí duše a umožňuje jí šťastněji žít?

1. ODTOTOŽŇOVÁNÍKromě toho, že glosa nějaké situace dokáže bleskurychle uvolnit napětí, dělá ještě jednu nesmírně důležitou věc a tou je O D T O T O Ž Ň O V Á N Í.

Naše utrpení často pramení z toho, že se příliš stotožňujeme se svými myšlenkami, emocemi či celými vnitřními dílčími osobnostmi.

Příklad: Nemilosrdná koalice mé vnitřní kritičky, pochybovačky a perfekcionistky někdy dokáže být neskutečně přesvědčivá. Její argumenty jsou neprůstřelné. Toto obranné super trio mi slouží, abych se nezranila nebo neblamovala. Horší je, když mi vládne. Na to, abych se od sofistikovaného génia této svojí svaté trojice mohla odpoutat, potřebuji někdy vyvinout mimořádné úsilí.

VŽDY je to snazší, když s těmito svými strážkyněmi jednám s láskou a s humorem. Navíc z těch dialogů vznikají mistrovské klenoty, které mi pak fungují jako podpora už natrvalo.

2. TVORBA a PRAVDA

Všichni se občas zasmějeme na nějakém memu. Memy fungují přesně na principu toho, co jsem popsala výše. Odtotožňují nás od situace a tím nám uleví. Je to taková rychlá, trefná mini-tvorba, která má nezaměnitelné místo i v našich soukromých životech. U vtipu z naší duše vždy vytryskne alespoň kousíček něčeho opravdového a esenciálního. Takový záblesk autenticity. Ne nadarmo se říká, že v každém šprochu je pravdy trochu. Spolu s mojí sestrou a jedním naším dlouholetým rodinným přítelem takto již tři roky tvoříme velmi hezkou nízkou poezii. VŠE si v tomto chatu píšeme ve verších, od operativních praktikálií po velké věci. Jako jazyk používáme Česko-slovenský pidžin s prvky různých nářečí. Já jinak pidžiny urputně nesnáším – a také proto je tento chat pro mě jedním z nejblahodárnějších balzámů. Mohu se tam vždy spolehlivě odpojit od svojí jazykové i jiné rigidity.

3. DOPAMIN A SEROTONIN

Když se smějeme a takto se na chvíli hezky sami se sebou spojíme, vytváří to v našem těle dopamin a serotonin. Máme pocit, že někam patříme – do jakéhosi kulturního kontextu, kterému rozumíme. Pokud je to nějaký velmi specifický humor, tak to ten pocit ještě znásobuje. Boží je v tomto směru vztahový humor, kde se tvorba těchto hormonů ještě násobí společným prožíváním lásky. A my se cítíme oprávněně vyjímečně – protože TOHLE, chápeme jenom my dva (nebo tři nebo čtyři…) na celém světě. A tento pocit vytvoření malého osobitého vlastního světa naši duši dokáže mimořádně vyživit.

4. POSILOVÁNÍ a UVOLŇOVÁNÍ těla

Dlouhá léta se důkladně zabývám cvičením teoreticky i prakticky. A není lepších cviků na bránici, mimické svaly a pánevní dno. Opravdu, věřte mi. Také jsem za poslední dva roky měla v dlaních jako masérka mnoho těl i obličejů. Všechny příbytky pro lidskou duši jsou překrásné – o tom budu psát v dílu KRÁSA jako ZDROJ. Ale ty, které se pravidelně smějí a radují, jsou zkrátka jiné.

Přeji vám v životě mnoho radostného smíchu nad tím nejlepším humorem.

????

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá