#1 Dotyk jako zdroj

Poslední měsíc a něco je pro mě velmi náročný – psychicky i fyzicky.

Byť mě moje pracovní i dobrovolnické aktivity nabíjí a dávají mi hluboký smysl, i já někdy upadám v mrzutost. K té se teď od vypuknutí UA krize přidalo i slušné vnitřní napětí a moře hněvu, které už naštěstí ustoupily. Ale například smutek, bolest, teskná melancholie anebo pocit, že za nic nestojím – na ty je často velké spolehnutí.

Rozhodla jsem se důkladně sepsat co mě v těžkých chvílích (a nejen v nich) nejvíc posiluje a uklidňuje. Co mi pravidelně umožňuje se znovu a znovu rodit do našeho složitého světa a uvědomovat si, že v něm žiju vděčně a ráda.Každý den nebo obden, najdete na mém FB profilu a blogu rozepsanou jednu techniku, jednu metodu nebo jedno kouzlo či trik. Všem těmto zdrojům vděčím za to, kým dneska jsem – zdravou a často i šťastnou a spokojenou ženou, která hluboce miluje zázrak života a jeho koloběh.

Samozřejmě, že ten nejdůležitější zdroj, který potřebujeme neustále objevovat a hýčkat je vnitřní. Někdo mu říká duše, někdo pramen nebo moudrost, někdo Self. Můj seriál ale bude o vnějších zdrojích, které s tím hlavním vnitřním nějak rezonují. Fungují jako jednotlivé fáze broušení diamantu, včetně následné péče o hotový šperk.Nepůjdou za sebou ani chronologicky ani podle důležitosti a nebudou na sebe navazovat. Není to návod, je to spíš jamování. Můžete číst všechno, něco, nebo nic.

Užijte si to a pište mi podněty nebo jak to máte či vidíte vy. To mě vždy potěší ????

#1 DOTYK jako ZDROJ

Poslední měsíce mě neuvěřitelně podporuje moje tělo. Je toho mnoho, co spolu dlouhodobě děláme: Zdravé jídlo, půsty, cvičení, spánek, smích, láska, otužování, atd. atp. Biochemie našeho těla je mocná, dnes se o ní už hodně ví a je moudré ji respektovat.

Tento díl ale bude o masáži a o práci s tělem. Mnohé z níže uvedeného se pak týká i širokého spektra jiných terapií či péče. Když jsem se práci s tělem začala profesionálně věnovat, vůbec jsem netušila jaký je to vlastně zázrak. Také jsem tímto nádherným řemeslem nejdřív strávila stovky hodin, než jsem se ho konečně odhodlala poctivě vyzkoušet i na sobě. Zajímavé je, že s duševní prací to mám přesně opačně.

Hledala jsem dlouho, ale žádné ruce mi nebyly dost dobré. A ty, o kterých jsem věděla, že by mohly být, byly beznadějně plné. Ale sláva! Byla jsem trpělivá, trochu jsem odpyšněla a nakonec se mi podařilo najít člověka, který splňuje všechny 4 klíčové prvky pro blahodárnou práci s tělem.

Za mě jsou to tyto:

1. Příjemnost dotyku a celkový tělesný komfort

Naše těla mají vytříbenou inteligenci a některá jsou velmi vybíravá. Je dobré raději dlouho hledat než nějaké doteky nebo něčí blízkost trpět. Tělo má skvělou schopnost to odhadnout – pokud cokoliv naznačuje, raději hledejte dál. Tzv. “perfect match” zde rozhodně existuje, a pokud usoudíte, že je přitěžké ho najít, nespokojte se s méně než 80 procentní příjemností. NE, Paretovo pravidlo zde neplatí a nefunguje. Lepších pár doteků, které jsou s námi a tím, co hledáme v plném souladu, než tisíce, co v souladu nejsou. S tím souvisí nutnost odpovědět si velmi upřímně na otázku, co od masáže nebo jakékoliv jiné terapie chceme a očekáváme. Usnadňuje to hledání, nacházení a posléze i celkovou spokojenost s výsledky.

2. Důvěra

Říká se, že průvodce nebo terapeut by měl být cizí člověk, ale pro mě je mnohem snazší pocítit plnou důvěru k někomu, koho už alespoň trochu znám. Je to ryze individuální ke komu ji pocítí právě Vaše tělo a/nebo Vaše duše. Tak či onak je důvěra při jakémkoli typu terapie nekonečně důležitá. Důvěra samozřejmě neznamená slepou víru ve všechno, co průvodce, masér nebo terapeut řekne či udělá. Pro mě to znamená uvolnění se do péče a zvědavost, co se bude dít. A jakousi jistotu, že ten člověk má se mnou dobrý záměr.

3. Energie a přitažlivost

Lidé, co pečují o mě, to dělají s láskou. Nepochybuji, že roli hraje i nějaká ta mini láska ke mě ???? ale zejména je to upřímná láska k té práci, procesu, rituálu, k onomu magickému setkání.

Být takto závratně blízko k lidské duši nebo tělu, vyžaduje ohromné množství vnitřního zapojení a pozornosti. Je dobré se potkávat s někým, kdo na Vás má adekvátní kapacitu. S někým, koho upřímně zajímáte a on(a) baví jako člověk zase Vás. Ohromě tím zvyšujete pravděpodobnost, že při vašich setkáních oba ze sebe dostanete to nejlepší.

Říká se, že nejvíc nás, i jako terapeuti i jako lidé, přitahují ty osobnosti, které mají za sebou podobné trauma jako my. A buď tuto zkušenost teď zpracovávají nebo ji už mají nějak zpracovanou. To mezi našimi dušemi vytváří neodolatelnou rezonanci a často i překrásné zlaté projekce. Znalce pak zajímají i lidé a terapeuti, na které mají stínové projekce, ale to je téma na samostatný text.Zkrátka: je fajn, když nás průvodce nebo terapeut zajímá i jako člověk, když v nás „něco“ vzbuzuje.

4. Technické provedení

Stalo se mi už, že jsem se nechala zlákat na masáž nebo terapii od někoho, komu jsem důvěřovala a kdo mi tvrdil, že má talent nebo dar léčivého doteku, atd. atp. Nebylo to vyloženě špatné, ale talent nestačí. I ten největší dar se potřebuje postupně prorůst tisícem hodin zkušeností. Na druhou stranu se začátečníci nějak mezi pokročilé potřebují dostat a proto je dobré jim dát šanci. Navíc často mívají velké štěstí, jako jsem ho měla například i já ????????

A teď to nejdůležitější. Co dávají masáže a práce s tělem mě? Když jsem v nich jako klientka nebo přijímající? Co mě zde zdrojuje?

• Hluboké uvolnění z tenze, která mě provází celým mým životem. Není to tak, že by ta tenze nebyla k mnoha věcem dobrá – napětí je jedním z mých hlavních motorů. Ale všechno je o míře. I ten nejlepší motor potřebuje údržbu a příležitostné zpomalení. V tomto uvolnění jsem pak mnohem blíž sama k sobě. A stávám se balzámem i pro svoje okolí.

• Propojení s jiným systémem na velmi hluboké úrovni, ale také s okolitou energií, která přes maséra nebo terapeuta ke mě protéká. Toto se začne dít už když si masáž nebo terapii zamluvím. Duše a tělo ten záměr vždy uslyší a začnou se radovat. Na biochemické úrovni se vytváří dopamin a serotonin už od momentu myšlenky.

• Povolení a prevence bolesti. Navzory tomu, že jsem zdravá, tak mám svá slabá místa – jak po těle, tak na duši. Když dostanou patřičnou pozornost a péči, dějí se zázraky. Pokaždé se o sobě něco nové dovím, něco se pohne a změní. Je to nekonečné objevování a miluju to!

• Dobrá masáž nebo terapie trvá věčně. Když se povede, zůstane ve mě už navždy – nejen jako hezká vzpomínka, ale něco je už trvale jinak. Pravidelná práce s tělem pak všechno výše popsané prohlubuje, ale i jednorázové zásahy mohou být velmi významné a mají potenciál měnit životy i jejich kvalitu. Záleží o co přesně jde a v jakém stavu se do toho pouštíme. Platí však jednoduché pravidlo – lepší něco a občas než nic a nikdy.

• V neposlední řadě si občas po sezení, putování nebo ležení, uvědomím jak smysluplnou práci dělám a jak se možná někdy po setkání se mnou cítí lidé, o které pečuji já. Vím, vím, vím – mnozí mi to říkáte i píšete, ale poznat to na vlastní kůži mi celý obraz dotvořilo až do jakési slastné úplnosti.

Děkuji, že tento zázrak mohu dávat i přijímat.

A děkuji všem, co jsou se mnou rádi u toho.

????

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá