Suchý únor

Včera tisíce lidí po republice najely na suchý únor. Předevčírem měly tisíce lidí svoji “poslední” párty, svůj “poslední sladký polibek”, po kterém se na celý dlouhatánský měsíc osvobodí od alkoholu. Odpočinou si, srovnají si myšlenky, vyspí se a v neposlední řadě si vyzkouší jak na ně takováto pauza působí. Velice této iniciativě fandím, protože může pomoci “nalít si čistého vína” a ukázat jak na tom člověk doopravdy je.

Když nad tím přemýšlím, nemohu si nevzpomenout na svůj poslední “kontakt” s alkoholem, mým dlouholetým nejvěrnějším přítelem, mým osvoboditelem, mým otrokářem, mým démonem. Měla jsem na rozloučení tak málo času! Bylo to o to horší, že někde v hloubi duše jsem věděla, že se tentokrát opravdu rozcházíme NAVŽDY. Omluvila jsem si to rychle tím, že v minulosti jsem podobných – sice nefunkčních, ale moc krásných – rituálů udělala víc než dost a nonšalantně jsem téměř na ex vychlemtala sedmičku ryzlinku dřív než mí přátelé vyjeli nahoru výtahem. Již pátou onoho dne, samozřejmě. Protože každý den jich bylo tak pět až šest.

Tentokrát mí přátelé nepřicházeli na večírek, ale pomoct mi zabalit se do léčebny, odvézt mě k sobě domů a hlídat mě v zamčeném bytě až do rána, abych se už nenapila a při nástupu do léčby nenadýchala. A vůbec mě psychicky podpořit, abych se zvládla alespoň podepsat a stvrdila tím, že to všechno – VŠECHNO se v mém tehdejším světě rovnalo doživotí bez chlastu, což je ultimátní noční můra každého alkoholika – opravdu CHCI.

Otevřela jsem jim ještě normální, ale za deset minut jsem už nebyla schopná ani artikulovat, ani vyhodnotit, co si tam vlastně mám vzít. Ale hlavně, že jsem balila s radostí! Rozbalování na místě pak bylo veselé – asi 10 knih, opalovací krémy a dvoje plavky! Jo – přesně to jsem tam potřebovala. Dnes na to vzpomínám s laskavou něhou a úsměvným pochopením. Ale tehdy to bylo srdceryvně smutné, krutě ponižující a neuvěřitelně těžké. Měla jsem za sebou X pokusů přestat, věděla jsem co za peklo mě čeká a zmítal mnou strašný strach, že se to ZASE nepovede.

Dnes suché únory nedržím (ne, že bych je někdy předtím držela, byť vždycky jsem se o to alespoň na pár dnů pokusila) – mám “suchý život”. Ne 100% “suchý”, ale se všemi omamnými substancemi, včetně alkoholu, nakládám enormně úctivě a opatrně. Paradoxně mám někdy pocit, že je to mnohem větší jízda než když jsem pila a fetovala tu svojí extraligu. Tolik se toho děje, tolik toho cítím a vnímám, až mám někdy dojem, že by mě další kapka dopaminu mohla klidně zabít. A přitom moc dobře vím, že nezabje. Že to nejhorší, co lze zažít, jsem už zažila.

Zároveň tomuto svému 5 letému martyriu a opravdovému setkání s tou největší možnou temnotou, za mnohé vděčím. A nejenom proto, že utrpení nás rozvíjí. Anglické slovo pro destilát “Spirit” není vybrané náhodně. Jo, je to esenční duchovno v mnoha ohledech a v celé jeho polapitelné šíři. Je však rozhodně moudré s ním umět zacházet. Ale to všichni moc dobře víte. A ano, i já už to vím.

Mnoho lidí se mě ptá na příčinu nebo podstatu závislosti. Nemám na to jednoznačnou odpověď a nevěřím v jediný plošný koncept, který by vše vysvětloval a zázračně řešil. Ultimátní nitřní svobodu vnímám jako ideál, kterého není možné dosáhnout, právě proto, že je to ideál. Je to však dobrý směr, pokud chceme svoje závislé chování ovládnout nebo alespoň eliminovat. Je to cesta, nebo ještě lépe – tanec neustáleho přibližování se. A to nejenom k vnitřní svobodě, ale i k naší vnitřní pravdě či dalším kvalitám, co v sobě díky závislosti můžeme objevit.

Pro ty, které toto téma trápí, dělám online i živé konzultace a ráda vás na vaší cestě ke vnitřní svobodě budu chvíli či déle doprovázet. Případně můžeme spolu vyrazit na lesní pouť, kde prozkoumáme téma hlouběji za asistence síly přírody. Nebojte se závislosti, ani života s ní. Nesněte o životě výhradně bez ní, je v nějaké míře všudepřítomná. Je však reálné se s ní naučit dobře vycházet a mít z ní v životě mnoho krásného i prospěšného. Každá její fáze má mnoho možných vyústění, i když se to na první pohled nemusí vůbec tak jevit.

Více informací o mých konzultacích najdete zde.

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá