Temná noc duše

???? Saharský týdeník, číslo šesté ????

Píše se rok 2017, je pozdní večer na mém prvním saharském questu. Jdu od ohně ke svému spacímu místu, o kterém jsem přesvědčená, že vím, kde je. Jdu, jdu, ale pořád nacházím cizí věci v jiných kolébkách dun, než byla ta moja. Nemohu své místo najít. Celý tábor již tvrdě spí. Netroufám si nikoho vzbudit, aby mi pomohl. Hledám usilovně dál, ale stále marně.

Po hodině bloudění po táboře i kolem něj to vzdávám a vylézám na malý kopeček nad všemi spícími spolupoutníky. Mé snové místo záhadně zmizelo v dunách a mně nezbývá, než čekat do rána a bdít.

Je tmoucí tma, ve které je má orientace ještě horší, než ve dne. A ani ve dne u mě Sever není silná stránka … Procházku je tedy naprosto nemožné riskovat. Stratila bych se tak, že by mě už nikdo nikdy nenašel.

Ticho, jež se rozprostírá kolem mě je jako (c)hladivé objetí. Nechci ho rušit, tak jenom velmi opatrně přešlapuji z nohy na nohu, abych ve stoje neusnula. Mám vlněný burnus, který mě celou hřeje, ale s postupující únavou mi začíná být strašlivá zima na oči! Toto zažívám poprvé. Zavřela bych si je alespoň na chvíli, ale to bych se pak nemohla dívat.

Dívat na co?

Saharské hvězdné nebe je pro mě to nejniternější noční představení, jaké znám. Tak rozsáhlé, a přitom útulné, tak jasné, a přitom tajemné, tak odzbrojující, a přitom podporující. Je daleko, ale jako by se dotýkalo každičké buňky mého těla. I teď, když o něm jen píšu. Celá vibruji a cítím v hrudi mocný vír energie.

Celou celičkou noc jsem jej tehdy mohla pozorovat. V tichu, v sobě, v hluboké vděčnosti. Poslední hodiny nad ránem mě vtáhly do jakési časové smyčky. Jako by to byly minuty průletu jinými světy. Možná jsem zázrakem ve stoje na chvíli i usnula a byly to sny. Nevím.

Vím jen, že to byl jeden z mých nejsilnějších spirituálních zážitků. Tak velkolepý a přitom tak intimní. Tolik mi o sobě i o světě tehdy sdělil. Z té noci jsem se vrátila jiná, než jsem do ní odešla. Ta metamorfóza byla nevratná.

Děkuji svému prvnímu saharskému kruhu, že této proměně svědčil. Že mě v ní podpořil. Že mě po návratu přijal a obejmul.

Myslím na vás, dnes s obzvláštní láskou.

????

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá