Vánoční speciál

???? saharský týdeník, číslo sedmé ????

Jsem na svém prvním saharském putování. V pozdním odpoledni hledám místo na spaní. Nacházím malou prohlubeň mezi dunami a zakotvím. Důmyslně si odkládám věci, abych tam měla pořádek, převlékám se a pak na chvíli spočinu, jen tak, v naprostém tichu.

V tom to přichází.

Najednou mě celou zalévá pocit DOMOVA. Jako bych seděla v tom nejpříjemnějším a nejútulnějším obýváku, kde se v obrovském krbu mihotají uklidňující plameny a je tam nejvíc bezpečno na světě. Nejdřív to nechápu, ale pak si postupně začínám uvědomovat, že tohle znám! Mívám tento pocit poměrně často a není nijak vázán na konkrétní místo.

V ten moment je však onen pocit domova silnější, než kdy jindy. A já se usmívám nad pochopením toho, že DOMA NENÍ MÍSTO. Je to jakýsi knoflíček v mé DUŠI, který se skrze specifické okolnosti a/nebo místa dokáže zapnout.

Miluji Vánoce také proto, že tento knoflík ve mně umí spolehlivě zmáčknout. Ale nebylo tomu tak vždycky. Když jsem byla mladší, být na svátky sama nebo někde mimo domov, pro mě umělo být náročné. V sedmnácti jsem z Kanady na štědrý den volala mámě a zoufale brečela do telefonu. Ah! Nevěděla jsem tehdy vůbec tento knoflíček obsluhovat. Nebo spíš, ani jsem netušila, že nějaký uvnitř své duše mám.

I díky Sahaře dnes přesně vím, kde tento pocit domova v sobě hledat, jak o něj pečovat a dokonce i to, jak jej kolem sebe vyzařovat.

Někdy nad tím přemýšlím i skrze křesťanskou symboliku. Ježíš, byť se sám nemohl narodit doma, dokázal pocit domova probudit v lidských srdcích. Skrze víru v království nebeské, které každý z nás může prožívat ve svému nitru, pokud se mu otevře.

Tak prosté, a přitom tak cenné.

Alespoň pro mě.

Přeji vám, abyste na Vánoce našli dary, jež jsou cenné pro VÁS, vaše rodiny a vaše blízké. Možná jsou také jen na malý nenápadný knoflík.

????

Zdravím z trajektu na Brač, kde se mi “to” také hezky zapíná. A v novém roce se na vás se SoulAdventure těšíme hned na čtyři promítání pouštního filmu Stopy v písku. Vstupenky si zakupte předem na odkazech níže, prosím. Děkujeme!

????

23.1. v Brně od 18.00, bit.ly/3Hb1Zxi
24.1. v Plzni od 17.30, bit.ly/3klZj78
26.1. v Praze od 17.30, bit.ly/3GH0iWP
a 9.2. v Ostravě od 18.00, bit.ly/3Why6Q7

????

Chci dostávat emaily od Elen

O všem novém, co dělá nebo chystá